CZGBDEJAPAN Kytara
Čistokrevná " Španělka "


Vyrobená na zakázku v Paco Castillo elektronika Fishman Calssic blend se zabudovaným mikrofonem.
Struny používám: ALLIANCE Cantiga Savarez 510 AJH  Tension High polished + mix s nylon řadou 543  normal tension .
Koncertní struny ALLIANCE  CORUM Savarez Polished 500ARH Silver wound poliseh mixed tension - hard / normal.
Kytaru jsem nechal vyrobit s extrémně nízkým dohmatem i se sbroušenými pražci směrem
k nylonovým strunám a pečlivě vybraným kostěným nulovým pražcem a i kobylkou.
Cedrová ( kanadský červený cedr ), horní deska spodní deska a luby indický palisandr, s lehce sníženou výškou krku - hmatník eben
.

 
 Baskytara

altPrůběžný krk má 890 mm - 35"( palců ),  tj u stuny " C " kámen v kobylce až nultý pražec, ale  po vyladění oktáv se struna " E " a " H "  prodloužila na -  přesně 90 cm. Hmatník je z ebenu a má 26 pražců. Struny jsou v nultém pražci od sebe skoro tak blízko jako u klasické koncertní španěly. Jen o kousek dál, vzhledem k šířce strun. Krk je 7x slepen a vnitřní duralová výztuha má umělohmotný potah kvůli zpětné rezonanci a i v případě dotknutí se dřeva a pro lepší zvukové vlastnosti je použit obyčejný, i když velmi kvalitní javor. Struny H, E, A, D, G, C, Struny na cvičení používám Italské " Galli " - " Rock Star " Long scale Nickel - Round Wound s tím, že strunu " C " měním v její tloušťce za " Thomastic-Infeld " - Nickel Round Wound Roundcore a má tloušťku 0,29. Takže takle vypadá složení strun pro cvičení v tloušťce strun: 0, 29 (C) - 0, 30 (G) - 0, 40 (D), 0, 80 (A), 100 (E), 125 (H). Na koncerty používám " D´Addario " 1/2 speed, SW2006 Nickel Round Wound - Long Scale - s tím, že měním zase první strunu (tentokrát 0.32) za " Thomastic-Infeld " - 0, 29 a vyndavám strunu 0, 65. Takže to vypadá takto: 0, 29 - 0, 32 - 0, 45 - 0, 80 - 100 - 130 . Struna " H "  zní fakt skvěle... je to takové brumlání a má to sílu a hloubku no prostě  - Vrnivý bas.
alt

http://www.kentarmstrong.sk/czindex.html

alt

alt

http://www.mazl.cz/

Jiří Mázl - Kytarář     http://www.kentarmstrong.sk/czindex.html

Juraj Turza - Handmade pickups


Jak zlepšit zvuk baskytary

 

Tak se Vám přiznám, že jsem ač mám nástroj velmi kvalitní a vlastně už ve větší kvalitě třetí, první výborná basa byla Music Mann " Sabre" originál USA čtyř strunná a potom 5-ti strunná od  J. Mázla a šestka později taktéž ( vše dělané na objednávku a tak říkajíc na míru ), jsem takový ( nejen ) zvukový šťoura a když jsem hrál chybělo mi tam víc basů prostě takový hutnější zvuk, ale to už i u té americké ).

Jenže to my chybělo i na všech jiných basách, co mi přišly do ruky - basách, co jsem si půjčil, nebo někdo chtěl, abych si na tu jejich zahrál, co jako na to říkám... No a kolikrát jsem ještě znějící basu položil na svůj dřevěný stůl a v tu chvilku, se ten zvuk nádherně zvedl. Stačilo se jen dotknout nástrojem stolu a lehce jej přitisknout. Prostě nádhera. Zavrnělo to a to byl panečku zvuk.

 

Tak jsem špekuloval co s tím. Pak jsem si někde přečetl, že ať už je snímač jakkoli kvalitní stejně částečně odebírá zvuk z těla nástroje a onen pisatel se tam kvůli tomu rozčiloval, že ani ten a ten ... vynikající snímač není schopen být tak kvalitní a že za ty prachy by měl přijmout jen zvuk strun. No a tak jsem se zamyslel a zavolal Jirkovi, zda by mi nemohl poslat několik plátků toho samého dřeva, ze kterého dělal tu mou basu ( to byla ještě ta 5-ti strunka ) Že bych chtěl, aby měly ty plátky dřeva velikost snímačů, protože místo pérek, na kterých jsou snímače umístněny - je místo toho posadím přímo na dřevo kytary a protože jsou výš, než tělo kytary ( protože sedí na těch pérkách ), tak je musím podložit těmito plátky dřeva a "sešmirglovat" do stejného postavení snímačů, jak chci vzhledem k odebíranému signálu ze strun. A doufal, že odebírání zvuku z těla baskytary - po mém nápadu se mnohonásobně zlepší.

Jeho to tenkrát překvapilo, ale protože jej zajímal výsledek, tak to poslal. Snímače jsem označil pomocí obyčejné tužky -  kolem dokola obkreslil podle těla - jak vyčuhují z basy a vyndal. Udělal jsem si z plátků javoru přesně odpovídající špalíčky a těmi jsem ty snímače podložil místo těch pérek. Hrál jsem si s tím celé odpoledne a i večer a musel jsem i uzpůsobit výstupy kabelů ze snímačů, protože by jinak překážely a ustřihnout je, by byla zřejmě blbost, páč by to potom nehrálo vůbec.

Prostě mám radost, že jsem tak inteligentní, že mi to tady v tom tak hezky secvaklo ( jinde už to tak skvělý není ).

V těch špalíčcích jsem vydlabal zářezy ( prostě ty javorové podložky vypadají zezhora přesně tak, jako bych spodek snímačů obtiskl třeba do hustějšího bláta...)  přesně podle výstupů kabelů ze snímačů a osmirkoval to tak, že po vložení těch špalíčků do výřezů pro snímače a po vložení snímačů na ně, to bylo přesně tak ( myslím výška snímačů nad tělem basy )  jak jsem si to před tím nakreslil ( jen o ždibíčíneček víc - vzhledem k tomu, že přitažením snímačů šrouby k tělu basy se to o ten ždibíčíček sníží a povedlo se ). Vyvrtal jsem v těch špalíčkách dírky, aby se ty snímače daly normálně přišroubovat tak, jak je třeba a celý netrpělivý jsem to šel vyzkoušet.

Doporučuji  !

Zvuk se stal masivnějším a konkrétnějším s větší bohatostí a fakt supr basa.

Když jsem později tu pětku prodával, člověk, co si jí kupoval se do ní okamžitě zamiloval. Dokonce si jí přijel jen vyzkoušet, jak hraje s tím, že už byl i u jiných a měl ještě někam jet, aby si vybral tu nejlepší - řeknu upřímně, že ani nesmlouval a snažil se co nejdřív vypadnout, abych si to ještě nerozmyslel, což mi i potom volal a jásal jak je to vynikající zvuk.

Jakmile jsem si domů přivezl tu šestku, vůbec jsem neváhal a udělal hned to samé. Mé doporučení k této úpravě basovým kamarádům a známým  následovalo a ti, co to udělali tak si ten nový a basovější zvuk fakt nemohli vynachválit. Tak to zkuste taky. Stojí to jen trochu dřeva a smirkového papíru. Pokud se Vám to nebude zdát, tak to můžete vyhodit a dát zpět na pérka, ale věřím, že zahodíte ty pérka, protože se nehodí ani do propisovačky.

Dá ale rozum, že už svůj zvuk musíte mít ustálený a vzdálenost snímačů od strun jste si jednou pro vždy odsouhlasili.
Basové struny jsou drahé a nabízím jak jim prodloužit život

Basové struny jsou drahé a nabízím jak jim prodloužit život

Jak vyzrát na déle hrané struny, kterým již není z pohledu hudebního pomoci a které jsou na vyhození, protože už vůbec nemají zvuk. Různé čištění v jaru a vaření je nanic. Tohle je recept 100% účinný 

Struny  se musí stočit, do kolečka asi tak 8cm v průměru, hned od počátku je proplétat kolem sebe. Vezmou se za tu část, co se dává do mechaniky jak jsou kolíčky natočí se do kolečka a kolečko se utáhne tak, že se popotáhnou za ty konce, které se dávají do kobylky. Takže oba konce strun  budou nakonec v ruce (všechny struny  najednou!) udělejte  z nich to kolečko a vsuňte je do skleničky od okurek nebo nějaké kyselé zeleniny.

Sklenička ( na zavařování )  je vysoká asi 15 -17cm a široká asi 8cm v hrdle. Konce musí koukat ven asi tak 10-15cm. Hlavně pro to - pokud jsou ovinuté barevnou bavlnkou, aby se ty konce nenamočily, protože se potom rozpadnou, a nevypadá to dobře...

 

No a pak tam nalejte  Savo, co je nejsilnější tak, aby struny byly potopené (to jako to kolečko z nich). Ven koukají jen konce které jsou jinak v mechanice a i ty, které jsou v kobylce. Je dobré ty konce přeložit přes sebe a svázat, aby se s tím lépe pracovalo.  Nechat máčet asi tak 15 – 20 minut, ale stačí i 15 minutek, opatrně Savo vylejte  a nalejte  tam vodu z vodovodu a to lehce vlažnou a nechte to chvilku protékat.

Až struny vyndáte nerozvinujte je,ale vemte kartáček a mýdlo a pořádně je vykartáčujte mýdlem, protože se někde usadí špína, opláchnnout prohlédnout a případně znovu vykartáčovat s mýdlem. Rozmotat, hezky natáhnout a nechat uschnout v teple - třeba na radiátorech.

Budete překvapeni z toho, že máte nové struny jen za Savo a trochu vody s mýdlem. Jo když nejsou peníze...

Dodatek - Savo jaksi tedy zrovna nevoní,ale ty VÝSLEDKY - ručím za to. Pozor na ruce a oči Savo je potvora. Celý čas je tak kolem 1/2 hoďky i s cestou do sklepa pro tu skleničku.


Jak na to :-)


Jak na to :-)

Jak na to :-)

No a je to

 alt

 

 

© 2009 Spirit - Jevany 210
www.spiritmusic.cz, e-mail: spiritmusic@seznam.cz
Realizace www.omegaczech.cz

TOPlist